Telefonun icadı telgrafın keşfinden 40 yıl sonra 1876 yılında Edinburg doğumlu AlexanderGrahamBell telefonu keşfetmiştir bilgisi yanlıştır.

Telefonun icadı nı yapan kişi AntonioSantiGiuseppeMeucci (13 Nisan 1808-18 Ekim 1889), İtalyan mucit. 1860’da teletrofono adını verdiği sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra telefonun diğer ucunda sese çeviren aleti icat etmiştir. Bu, telefonun ilk örneği olarak kabul edilir. 1871’de caveat (geçici patent) başvurusunda bulunan Meucci, aynı yıl bindiği teknenin yanmasından dolayı hastalandı. İşsiz olan Meucci, 1872 ve 1873’te gerekli olan 10 doları gönderebilmiş, ama 1874’te gönderememiştir. Teletrofono’nun krokilerini yolladığı Western Union’daki laboratuvarda Graham Bell bunları bulmuş ve patentini almıştır. Meucci, bunun üzerine Graham Bell’e dava açmıştır. Dava 1889’da Meucci’nin ölümüyle sonlanmış ve Bell icadın sahibi sayılmıştır. Neyse ki 11 Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisi’nde “Antonio Meucci’nin hayatının ve başarılarının tanınması ve Meucci’nin telefonu icat ettiğinin kabul edilmesi” kararıyla denge kısmen sağlanmıştır.

Telekom alanında yazmış olduğum diğer yazılarada bakmak isterseniz

İlk telefon görüşmesi

Alexander Graham Bell’in çalışmaları esnasında asistanı Thomas Watson’a söylediği “Watson buraya gel! Yardımına ihtiyacım var” sözü telefonla bir başkasına söylenmiş ilk sözlerdir.

Allessandra Lolita Oswaldo, telefonu icat eden, Graham Bell’in sevgilisiydi. Bell, telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Bell, telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo olduğunu bildiğinden telefonu açar açmaz “Allessandra Lolita Oswaldo” diyordu.

“Alo” demeye

Bell’in anısına saygı olarak herkes “Alo” demeye başlandı.

İlk telefonlar

Telefon, sesin elektrik sinyallerine dönüştürülerek bir tel aracılığıyla ya da telin yanı sıra radyo dalgalarından da yararlanılarak uzaklara iletilmesinde kullanılan aygıt. Telefon sözcüğü, Yunanca tele (uzak) ve fone (ses) sözcüklerinden türetilmiştir.

Telefonun icadı
A.Graham Bell’in ilk telefon taslağı
Telefonun icadı

WEB Kaynaklar

www.cihancalli.com.tr Adresindeki Telekom Yazıları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *